Oznámení o době a místě konání II. kola volby prezidenta
  Oznamujeme, že II. kolo volby prezidenta ČR se uskuteční v pátek 27. 1. 2023 od 14.°° - 2
-- vloženo 25. 1. 2023
Nabídka palivového dříví
LETÁK - zima 2023 1.str
-- vloženo 23. 1. 2023
Výsledky volby prezidenta v naší obci
Výsledky voleb - opis Výsledky volby prezidenta
-- vloženo 14. 1. 2023
Pozvánka T. J. Sokol na Pletený bál
2023 Pletený bál POZOR ZMĚNA!!! Prodej lístků je přesunut na sobotu 14. 1. 2023 v 18 hod. v klubovn
-- vloženo 10. 1. 2023
Oznámení o dokončení katastr. operátu a jeho vyložení k veř. nahlédnutí
Oznámení o dokončení obnovy kat. operátu
-- vloženo 9. 1. 2023
Nový web Rodičovská linka
Linka bezpečí zřídila novou bezplatnou poradenskou linku: www.rodicovskalinka.cz Rodičovská linka
-- vloženo 7. 10. 2022
Možnost odběru ornice
V souvislosti s výstavou dálnice D 49 bychom Vás chtěli upozornit na možnost odběru ornice
-- vloženo 1. 7. 2022
Geodetická měření v obci
Geodetická měření
-- vloženo 15. 3. 2022
Pojízdné prodejny v obci
Toma, spol s r.o. Topolná - prodej pekařských, cukrářských výrobků, studená kuchyně: pondělí 11.30
-- vloženo 21. 2. 2022

AKCE

Rozloučení s prázdninami

V sobotu 24. 8. 2019 se konala obecní slavnostní akce „ukončení prázdnin“, která se stala v naší obci tradicí. Začalo se tentokrát v 15 hod. na hřišti na Pančavě.

Na pomoc obci při organizaci přišli naši myslivci z MS Díly Třebětice. Úvodního slova a pěkného povídání o myslivosti se ujal osobně předseda sdružení Rostislav Chytil. Následovala ukázka výcviku a poslušnosti loveckého psa mysliveckého hospodáře. Pro děti bylo připraveno odpoledne plné her. Např.: střelba ze vzduchovky, hod míčkem na cíl, šipky, skákání v pytli, poznávání  stromů, listů a zvěře. Na závěr dostalo každé dítě dřevěnou pamětní medaili.  

Po celou dobu měly děti pořád co dělat. Obec Třebětice ještě zajistila skákací hrad a vyzkoušeli jsme i oblíbenou novinku v oblasti atrakcí – lidský Maxi fotbálek. Jednalo se o imitaci známého stolního fotbálku, místo figurek však byli na hřišti lidé. Hráči byli připevněni k jednotlivým tyčím, což jim umožňovalo pohyb pouze do stran. Týmová spolupráce byla tudíž nezbytná. A vyhrál zkrátka ten tým, který dal nejvíce gólů.

Také manželé Hlobilkovi pomohli a zpestřili program jízdami na bryčce i samostatnými jízdami v sedle na koni s doprovodem.

Po celou dobu akce se o naše chuťové buňky vzorně starali členové T. J. Sokol Třebětice.

I když je konec prázdnin neveselé období a podle průzkumů trápí končící prázdniny paradoxně i dospělé, byla rozlučka moc fajn a budeme na ni určitě rádi vzpomínat.

 

                                                                                        Alena Šverdíková

-- vloženo 24. 8. 2019


Společný výlet

V polovině června jsme se vydali na celodenní obecní výlet po krásách Moravy. Po úspěšném startu z návsi jsme se zhruba po hodinové jízdě ocitli ve Štramberku. V rodišti malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana. V tomto malebném městečku jsme navštívili muzeum věnované právě této známé osobnosti. Muzeum zahájilo svůj provoz v roce 2011. Zdeněk Burian, kterého sice proslavily obrazy pravěkých zvířat, byl ale nejvíc malířem portrétů. Malování pravěké doby a všeho s ní spojené bylo jen střípkem v jeho obrovské tvorbě. V muzeu jsme shlédli velmi pěknou expozici pravěkých obrazů a poslechli jsme si výklad, který byl tak autentický, že jsme si říkali, že pan průvodce musel žít s mistrem ve stejné době. Pan průvodce je totiž velkým fanouškem Zdeňka Buriana.

Naše cesta za poznáním pokračovala do okolí a to na věž štramberského hradu, založeného koncem 13. století. Po přestavbě v roce 1903 slouží věž až dodnes jako rozhledna. Je vysoká 35m.

Druhá část výletu směřovala do krásné přírody – na Pustevny. Pohodlná jízda na Pustevny a  zpět a zajímavý pohled na krajinu nám nabídla sedačková lanovka z Trojanovic. Cesta lanovkou trvala asi 15 minut. A co jsme všechno nahoře viděli?

V první řadě to byla vyhlídková stezka v Pustevnách, která je vzdálena cca 250m od horní stanice lanovky. Vrcholem stezky je 22m vysoká věž, ve které byla skleněná vyhlídka. Stezku otevřeli v polovině roku 2018. Dle stavebního povolení se jedná jen o stavbu dočasnou s trváním na dobu 20 let. Po procházce po stezce jsme se vydali na výšlap na hřebeny a po hřebenech jsme se dostali až k soše pohanského boha Radegasta z roku 1931.

Krásný slunečný den jsme završili příjemným společným občerstvením. Myslím, že se výlet všem líbil a že nám bylo spolu fajn.

                                                          Alena Šverdíkova

 

-- vloženo 15. 6. 2019


Mikulášská nadílka

V pátek 7.12.2018 se uskutečnila již tradiční Mikulášská nadílka s pohádkou O Rákosníčkovi v podání divadla Scéna Kuřim.

 

-- vloženo 7. 12. 2018


Společné rozsvícení stromku

Jsem moc ráda, že jsme opět spolu prožili jedno nedělní adventní odpoledne. Již popáté jsme zahájili předvánoční čas u nás v Třeběticích.

Období adventu a konce kalendářního roku mnozí z nás berou jako období zamyšlení, hodnocení právě uplynulého roku i dob, kdy se snažíme být milejší, vstřícnější a štědřejší, než jindy.  A čím jsme starší, tím víc vnímáme, že bez vzájemné tolerance, by byl náš život smutný a jednotvárný. Až bude hořet čtvrtá svíce na Vašem adventním věnci, bude už blízko Štědrý den. Za námi bude další rok plný lásky, porozumění, ale i starostí a útrap. Právě takový je náš každodenní život. Svět je zkrátka takový a proto si važme každého dne, který společně užijeme.

Na nás ženách většinou leží příprava jednoho z nejkrásnějších svátků v roce. Celý kolotoč nakupování, zdobení, pečení a vaření pro naše nejbližší. Přeji nám ženám, abychom jej v letošním roce zvládly v co největším klidu a pohodě a aby se sešli všichni ti, pro které to všechno s láskou připravujeme.

Mužům přeji do nového roku více trpělivosti, tolerance a pravého gentlemanství, které se z dnešní doby začíná pomalu vytrácet.

A dětem přeji, aby jim předvánoční čas rychle uběhnul, ale vánoční prázdniny aby trvaly co nejdéle.

Děkuji paní Pěluchové a paní Barotové, že se ujaly úkolu a vytvořily s dětmi letošní originální kolekci ozdob na vánoční stromek. Při bližším zkoumání zjistíme, že je každá ozdoba unikátem a je chráněna proti padělání speciálním znakem. 🙂

Děkuji všem, kteří se během roku podíleli na přípravách kulturních i společenských akcí, protože dělají něco pro to, abychom se my všichni v Třeběticích měli co nejlépe.

Přeji Vám všem pěkný advent, klidné svátky a mnoho štěstí, zdraví a úspěchů do nového roku 2019. A abyste ho naplno prožili, nikoliv pouze přežili.

                                                                    Alena Šverdíková

-- vloženo 2. 12. 2018


Oslava 100. výročí vzniku Československa

V neděli 28. října 2018 uplynulo 100 let od založení samostatného Československa. Tento svátek je náš největší a neměl by být nikdy opomenut. Po celém Česku probíhaly velkolepé oslavy. Pozadu jsme nezůstali ani u nás.

Nedělní program začal mší svatou v našem kostele sv. Vendelína. Po skončení mše jsme se všichni odebrali před kostel, kde kaplan Stanislav Trčka požehnal náš nový obecní prapor, což byla jedinečná příležitost představit tento skvost veřejnosti. Také byla požehnána nová lípa.

Nevlídné počasí neodradilo naše věrné občany, kteří se za doprovodu živé hudby seřadili do slavnostního průvodu a symbolicky došli až k pomníku padlých z I. světové války. Aktu kladení věnců se tentokrát velmi pěkně zhostili naši náctiletí Sokoli (Kamil Zapletal ml., Jakub Vašica, Dominik Pělucha, a Petr Roubalík). Hlavní projev přednesla paní senátorka Mgr. Šárka Jelínková, která přijala pozvání a pan starosta obce Čestmír Stratil. Ve svých projevech oba vyzvedli respekt a důležitost první Československé republiky v době po I. světové válce. Po projevech dostaly slovo naše školačky (Markéta Polášková, Kateřina Chytilová, Tamara Janečková, Zuzana Macurková, Martina Macurková a Simona Šlapáková), které se nám předvedly s pásmem krátkých básní. Poté už následoval samotný akt sázení lípy. Tato krásná česká lípa nazývána také „stromem republiky“ obohatila i náš park. Je to strom, o kterém se ví, že jeho věk dosahuje 400 let. Pro zajímavost – nejvíce lip se vysadilo v říjnu 1919 k prvnímu výročí vzniku republiky. Následovaly další – při desátém výročí v roce 1928 a poté při padesátém výročí v roce 1968. Vysadili jsme tedy i my nový jubilejní strom, jež ponese poselství naší národní historie. Po symbolickém zasazení stromu, které provedl pan starosta Stratil, paní místostarostka Polášková a paní senátorka Jelínková, se ujali úkolu i ostatní členové obecního zastupitelstva. Možnost jsme dali i našim občanům.

A protože naše obecní knihovna vyhlásila soutěž“ Jak se žilo před 100 lety v Československé republice“, ocenila paní Pěluchová naše soutěžící: Zuzku Macurkovou, Martinku Macurkovou, Simonku Šlapákovou a Romanku Šlapákovou, Tamču Janečkovou a Tobiáše Janečku. Za dospělé pak paní Mirku Barotovou. Jejich díla můžete shlédnout na nástěnce za okny obecního úřadu.

Po skončení celé slavnostní akce starosta obce pozval všechny přítomné na malé občerstvení. Jako milou vzpomínku na památný den si každý mohl odnést perníkové srdce v barvách státní vlajky .

                                             Alena Šverdíková

-- vloženo 28. 10. 2018


Výlet do westernového městečka Boskovice

 

Každoročně se snažíme  plánovat  různé  neotřelé tipy  na výlet pro naše nejmenší a jejich rodiče, tak  aby si všichni  tento den naplno užili. Myslím, že se nám  to i letos  podařilo.

  Autobus jsme nasměrovali do westernového městečka Boskovice. Počasí nám opravdu přálo. Pouhých několik kilometru od Brna se nachází jedno z turisticky nejnavštěvovanějších míst jižní Moravy – unikátní westernové městečko Boskovice. Je vybudováno  v opuštěném pískovcovém lomu  a jeho vznik se datuje už od roku 1994. Autentické prostředí Divokého západu nás pohltilo už při samotném vstupu do areálu. Směnili jsme si naše korunky za  Boskovické dolary a vyrazili do víru westernového městečka.

Byl pro nás připraven celodenní program a pro všechny  kdo měli chuť se bavit bylo připraveno několik zákoutí, ve kterých se skrývali  atrakce pro děti a dospělé.  Program zahájila Koňská show, kde se nám představili  ušlechtilí mustangové a zavedli nás  do dávných dob osidlování střední Ameriky španělskými dobrodruhy. Byli jsme svědky velkého přátelství, porozumění a lásky, které může vzniknout  mezi člověkem a koněm. Dále náš program pokračoval Saloon music show, plnou známých westernových písní a kdo chtěl mohl se připojit zpěvem či tancem. Mezitím na náměstíčku probíhala Main Street show, kde si děti i dospělí mohli vyzkoušet něco málo z kovbojský dovedností jako například hod kloboukem na kůl. Ač se to zdá velmi jednoduché, jednoduché to opravdu není. Myslím, že budou souhlasit všichni, kdo si tuto disciplínu na vlastní kůži vyzkoušeli :-).  Náš program zakončilo  zdařilé divadelní představení TOMBSTONE aneb Tenkrát v Arizoně. Touto komedií plné přestřelek a zvratů nás provedl legendární strážce zákona Wyatt Earp a jeho bratři.

              Závěrem  děkujeme všem  zúčastněným za příjemnou společnost a  tradičně skvělou atmosféru !

                                                                  Martina Polášková

-- vloženo 26. 5. 2018


Šibřinky pro děti

V sobotu 3.2.2018 jsme pro děti uspořádali Kouzelný karneval LETEM SVĚTEM  s Jirkou Hadašem aneb cesta kolem světa za 120 minut.

Tentokrát se Jirka Hadaš stal pilotem a společně s malými kamarády proletěl celý svět.  Ve Skotsku lovili Lochnesskou příšeru, v Austrálii závodili s klokany, v Itálii ochutnali pizzu, v dalších zemích se naučili zábavné tanečky a v Las Vegas čekala děti originální kouzelnická show! Věříme, že si všichni užili spoustu legrace.

                                                                            Ludmila Stratilová

-- vloženo 3. 2. 2018


Slavnostní odhalení dřevěných soch

V posledním prázdninovém týdnu probíhaly intenzivní přípravy na slavnostní okamžik odhalení soch, který se konal 1. 9. 2017 v našem obecním parku.

Nápad osadit park sochami zvířat vznikl v zastupitelstvu. Hledalo se, jak by se dal park osvěžit pro potěchu oka.

Za vznikem naší galerie pod širým nebem stojí řezbář pan Josef Biječek z Bystřice pod Hostýnem. Zvířata vymýšlel sám. Podmínkou od obce bylo jen to, aby to nebyla zvířata exotická. Takže prvním zvířetem je ovečka, která se symbolicky pojí se sv. Vendelínem. Druhým zvířetem pak pes jezevčík, na kterém je možno i sedět a do třetice je to čáp, který doplňuje celou kompozici výškově. Čáp drží v zobáku žábu.

A teď něco k materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Ovečka je z javoru, z pod Kozince (kopec nad Chvalčovem) a je vyřezána z jednoho kusu. Materiál na psa a čápa je z dubu. Dub pochází z Ochozů u Bystřice. Oba kusy jsou lepené po létech, protože dub by z jednoho kusu pracoval a praskal. Když se lépe zadíváte na všechny tři sochy uvidíte, že zobák čápa se žábou je asi to nejzranitelnější místo. Proto prosíme hlavně děti, aby na zobák nesahaly a žábě se nesnažily pomoci. Žábě totiž už není pomoci!!! Dřevo je namočeno proti hnilobě a napuštěno olejovou barvou odstín dub.

Pan Biječek má svá díla ještě na mnoha jiných místech.

Např.: Portáš na Klapinově. Hroch, jezevčík a medvěd na dětském hřišti Zahájené v Bystřici pod Hostýnem. Čaroděj a čarodějnice na dětském hřišti v Osíčku. Sova, vodník, krokodýl, anděl aj. jsou v soukromých zahradách. Pan Biječek se ale hlavně zabývá řezbováním betlémů. A určitě nevadí, když prozradím, že vyřezal nového andílka, kterého budeme moct uvidět na Štědrý večer v betlému v našem kostele sv. Vendelína.

Doufáme, že práce pana řezbáře bude budit zájem nejen místních, ale i okolojedoucích lidí.

                                                                      Alena Šverdíková

 

-- vloženo 1. 9. 2017


Obecní výlet 2017

Letošní „turistickou“ sezonu jsme zahájili společným obecným výletem. Ten se konal 27. 5. 2017. Slunce nám již brzo ráno oznámilo, že s ním můžeme počítat. A tak nám vlastně nic nebránilo užít si celý den.

A kam jsme se vlastně jeli podívat? Do magického Světa techniky. Jedná se o celý objekt bývalých Vítkovických železáren.

Svět se dělí na:  a) Velký Svět techniky

                             b) Malý Svět techniky – známý pod názvem U6

A protože byl výlet zaměřen na naše děti, zvolili jsme variantu b).

Jedinečná výstava je umístěná v budově bývalé VI. energetické ústředny v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě. Odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po současnost. Viděli jsme zde celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a techniky nejen v České republice, ale i v celém světě.

Výstava Malý svět techniky U6 je členěna do osmi tematických expozic inspirovaných názvy knih francouzského spisovatele Julese Verna. Např.:

Cesta do středu země je první částí expozice. V uvítacím videu nás do tématiky zasvětil Jules Verne jako průvodce výstavou. Oblast je zaměřena na vývoj od prvotní manuální práce až po vynález parního stroje a jeho použití v průmyslu.

Tajemství ocelového města, druhá část výstavy, nás seznámila s průmyslovou historií Moravskoslezského kraje. Poznali jsme výrobu surového železa, jeho přerod v ocel. Dozvěděli jsme se co je to pudlování a jak byli dělníci v pecích za práci placeni. Děti si mohly odzkoušet, jaká to byla dřina.

Cesta kolem světa za 80 dní, je třetí částí výstavy.  Podala nám zajímavé informace o vývoji železniční dopravy, přesněji budování železniční sítě v České republice. V závěru jsme  nahlédli do železniční zastávky Nová Role se stanovištěm výpravčího a vyzkoušeli si přehazování výhybek, telegraf   a Morseovu abecedu.

Robur dobyvatel, čtvrtá část výstavy je věnována výrobě elektřiny. Měli jsme možnost pochopit principy výroby elektrického proudu. Do celého procesu výroby elektřiny jsme se  aktivně zapojili. Vyráběli jsme si ji totiž každý sám svým vlastním pohybem při jízdě na rotopedu. Zde jsme si uvědomili, že elektřina nevzniká jen zmáčknutím vypínače v obýváku. Nasedli jsme na rotoped, opřeli se do pedálů a roztočili kola, jako bychom roztočili turbínu v elektrárně a spustili tak celý proces výroby elektrické energie. Při jízdě na rotopedu jsme sledovali na srozumitelné grafice před sebou, jak se díky pohybu šíří elektrická energie z elektrárny přes trafostanici a dráty až do rádia v rodinném domě. Všechno bylo přitom vymyšleno jako závod. Soutěžili spolu celkem tři výrobci elektřiny. Každý z nich přitom reprezentoval jiný typ elektrárny. Jeden jadernou, druhý vodní a třetí tepelnou. Trasy každého závodníka byly od sebe barevně odlišeny. Takže jsme při jízdě sledovali, kdo šlape rychleji a komu se nejlépe daří dovádět elektřinu až do rádia. Tomu nejrychlejšímu pak jako odměnu zahrálo rádio písničku, kterou si sám zvolil.

Pán světa, pátá část výstavy, pojednává o spalovacích motorech, palivech a dopravních prostředcích. Byl nám k dispozici moto trenažér Honda nebo auto trenažér Škoda Fabia. V sekci jsme také viděli ukázky aut značky Škoda nebo kabina autobusu Karosa B 932.

Ze Země na Měsíc, závěrečná část expozice v prvním patře mapuje oblast letectví a kosmonautiky se zaměřením na českou stopu ve vesmíru. Dětem se moc líbil alegorický model přistávacího modulu Vostok 1. Spojení s ním se pokoušely navázat v ruském jazyce J Konečné části expozice vévodila ponorka Nautilus kapitána Nema.

Plující město, sedmá část výstavy se nacházela v přízemním podlaží vodní plochou. K vidění byla vodní kola, turbíny apod.

Zmatek nad zmatek, poslední část interaktivní expozice se věnovala akustice a vlnění. K vidění byl frekvenční tunel, místnost s historickou záznamovou technikou nebo akustický tunel.

Celá akce se nám moc líbila a děkujeme tímto vedení obce za jejich nápad a realizaci.

Chtěla bych všem velkým i malým popřát krásnou dovolenou, krásné prázdniny a spoustu zážitků. Těším se, že v tomto „cestování a poznávání“ budete pokračovat. A že po prázdninách se dočteme, kam všude jste se rozprchli.

                                                                            Alena Šverdíková

 

-- vloženo 27. 5. 2017


KOUZELNÝ KARNEVAL

V letošním roce program pro dětské šibřinky,které se uskutečnily 11.2.2017 připravila agentura kouzelníka a iluzionisty Jirky Hadaše KOUZELNÝ KARNEVAL s  názvem Pojďte s námi do pohádky. Jednalo se
o animační pořad, ve kterém jsme se s dětmi ocitli v pohádkové říši …. ale tak nějak trošku popleteně. Pohádky totiž dětem popletl doopravdický Maxipes Fík, který s dětmi vše během karnevalu postupně napravoval.

Děti si zasoutěžily v pohádkovém kvízu s Večerníčkem, skládaly pohádkové puzzle, zdolávaly překážkovou dráhu s Bobem a Bobkem a korálkovaly se Zlatovláskou. Nechyběla  ani pohádková škola kouzel a samozřejmě dětská mini disko show.

Každý malý účastník během KOUZELNÉHO KARNEVALU získal zdarma sladkosti a odměny, dětský časopis, pexeso, omalovánku, kalendář atd. od partnerů agentury a nechyběla ani již tradiční závěrečná tombola, kdy každé z dětí získalo svou odměnu.

Během karnevalu jsme také mohli přispět v rámci sbírkového projektu Pomozte dětem!
JIŘÍ HADAŠ a jeho autorský projekt KOUZELNÝ KARNEVAL se již pošesté stali oficiálními spojenci pro “Kuře”. Během šestileté spolupráce na konto POMOZTE DĚTEM přispěli již částkou 106.929 Kč.

                                                                                                                                                                            Ludmila Stratilová

-- vloženo 24. 3. 2017


Rozsvěcení stromku

Vážení přátelé, milí obyvatelé Třebětic, nedočkavé děti….

            Stejně jako minulý rok a roky před tím nastala opět doba předvánoční, čas mikulášského a štědrovečerního nadílení. Již za pár chvil se před námi rozzáří letošní vánoční strom.

Ten, co byl letos vybrán je z šumavských plantáží, které vlastní pan Ivoš Tupý. Cesta stromu nebyla vůbec jednoduchá. Teprve včera v podvečer ho těžký  tahač MULTICAR M25 přivezl až sem k nám. Do naší malé vesnice.

K ukotvení stromu byl přizván 20t  jeřáb, který zapůjčila společnost ČKD Praha. A to proto, aby náhodou nedošlo k jeho nenadálému pádu. Jak vidíte, strom je urostlý, 15m vysoký, s obvodem kmene u země cca 1m. Větve jsou symetrické    a pravidelně rostené. Vůně, kterou vydává, nám dotváří tuto sváteční atmosféru. K osvětlení stromu byl použit 100m světelný řetěz, na kterém se pyšní 1500 malých žárovek. Věřím, že se nám ho podaří celý ozdobit.

Naše rozsvěcení stromu se od těch ve zbytku světa liší. Na rozdíl od jiných koutů to má zcela jiný, osobitý ráz. Neprodávají se zde formičky na cukroví, šperky, textil, ložní povlečení apod. Nemáme zde žádné atrakce, veřejné kluziště ani dětské workshopy.

My sem prostě jdeme jen proto, abychom zvolnili svou rychlou chůzi, chvíli postáli s ostatními, vyměnili si pár vlídných slov, poslechli si uklidňující melodie a jako malý dárek si vypili šálek horkého punče.

Čas neúprosně běží a všechno má svůj konec. I prostor kolem stromku postupně osiřel, děti i dospělí se pomalu rozešli ke svým domovům. A na cestu jim svítil vánoční strom. Do Třebětic přišel vánoční čas.

Dovolte, abych Vám popřála klidné a radostné svátky, pod stromečkem spoustu vytoužených dárků a v novém roce hlavně to nejcennější – stálé zdraví!!!

                                                                 Alena Šverdíková

 

str4 str3  

-- vloženo 10. 12. 2016


Ahoooj prázdniny! Tak zase za rok.

 

Krásný den všem!!!
Sice konec prázdnin už nastal a děti mají za sebou první školní dny, ale 03. 09. 2016 v 15 hod. se mohly těšit na dětský den spojený s každoročním Třebětickým  fotbálkem .

Dětem byla k dispozici jednotlivá zábavní stanoviště a nafukovací hrad.

 Od 18 hod. se naše hřiště stalo opět svědkem tradičního fotbalového utkání, ve kterém šlo nejen      o sportovní výsledek, ale také o setkání s kamarády, kteří nesedí doma v koutě, ale rádi jdou s vervou do boje.  Před zápasem proběhlo krátké rozběhání a rozcvičení. Během tohoto zápasu padaly krásné góly a v závěru došlo i na penalty. Přes velké nasazení všech hráčů nakonec zvítězilo mužstvo „mladých“ 3 : 2 a na penalty zase mužstvo „starých“.

Ke spokojenosti všech diváků – hlavně rodinných příslušníků, se nikdo nezranil. Celkově se zápas také se vydařil a není pochyb o tom, že příští rok naše hřiště ožije fotbálkem zas.

                                                                                                                                          Alena Šverdíková

-- vloženo 3. 9. 2016


Vítáme prázdniny!

Sobota 26. 6. 2016 patřila našim dětem. Šlo o jeden z nejkrásnějších a nejočekávanějších okamžiků v životě každého školáka. Na druhé straně, ale rodičům a prarodičům nastaly starosti, co se svými ratolestmi podniknou, kam zajedou na výlet a na který tábor je pošlou. Začaly totiž prázdniny.

Obecní úřad spolu s T. J. Sokol uspořádal k tomuto velkému okamžiku hravé odpoledne pro děti. Ráno nás probudila obloha bez jediného mráčku a slibovala krásný den. Zábavné hraní a poznávání na různých stanovištích bylo v režii paní Martiny Javoříkové, která nám vypomohla se svým programem a kterou už známe z předešlých akcí. Tentokrát bylo téma ryze indiánské.

Děti také zhlédli krásné a poutavé vystoupení záchranné stanice z Hošťálkové. Jedná se o jednu ze stanic Českého svazu ochránců přírody (ČSOP), která působí na území České republiky. Je to občanské sdružení, jehož členy spojuje aktivní zájem o ochranu přírody a krajiny. Tentokrát se vystoupení týkalo ukázky zachráněných dravců.

Velké poděkování patří také všem, kteří pomáhali akci připravit.

                                 Alena Šverdíková

 

-- vloženo 26. 6. 2016


Jak jsme jeli na výlet…aneb: za vodníkem z krápníků, za Krakonošem a za Ohnivcem.

Již minulý rok jsme plánovali jako cíl obecního výletu Javořičské jeskyně a hrad Bouzov. Bohužel jeskyně byly tou dobou uzavřené a tak jsme tenhle výlet museli o rok odložit. Letos se to tedy povedlo! Vyrazili jsme v 9 hod. od Obecního úřadu s dobrou náladou, že nám ten den krásně vyjde. Cesta nebyla až tak dlouhá, všichni jsme ji zvládli. Když jsme asi po hodině jízdy vystoupili z autobusu, byli jsme lehce rozlámaní, ale zároveň natěšení, co nás všechno čeká. Vydali jsme se tedy pěšky směrem k jeskyním. Po chvilce chůze se nám naskytl pohled na vysoký kopec a dlouhatánské schody. Tuto překážku jsme všichni hravě zvládli a najednou se před námi tyčil nápis JAVOŘIČSKÉ JESKYNĚ. Zatímco děti zamířili na lavičky a k blízkým stánkům se suvenýry, my rodiče jsme zamířili k pokladně. Domluven byl pro nás dlouhý prohlídkový okruh, asi tak na hodinku.
Pokud se dobře pamatuji, tak nám paní průvodkyně na začátku pověděla něco o objevení jeskyní. Poté následovala samotná prohlídka, kde nám byly ukázány jednotlivé klenoty jeskyní. Např.: že strop je plný krápníkových brček, všude kolem nádherné stalagmity a stalaktity, nebo sníh z bílků. Viděli jsme i netopýry. Cestou jsme také vstoupili do obřího dómu, kde bylo krásné jezírko, u kterého seděl krápníkový vodník, nebo se tam vinuly Krakonošovy vousy. Za dómem jsme viděli nádherně nasvícené sloní uši a pohádkovou krajinu. Prostě nádhera!
Další cesta autobusem vedla směrem k hradu „BOUZOV“.
I na tuto atraktivní pamětihodnost jsme se moc těšili. Jedná se o romantický hrad založený na přelomu 13. a 14. Století, který se nachází v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka. Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu. V roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku.
Dle aktuální nabídky prohlídek jsme si mohli vybrat mezi:
• dětskou trasou s Ohnivcem…trasa s kostýmovaným průvodcem, obsahově přizpůsobená dětem, které na konci prohlídky získají za plnění úkolů rytířský glejt
anebo
• klasickou prohlídkovou trasou s oživlými postavami světců vyobrazených na hradních malbách a reliéfech provázejících návštěvníky hradem.
Další atrakcí, kterou bylo možno shlédnout, byla Galerie v podhradí a Trojský kůň.
Cca 15 m vysoká dřevěná socha koně je podle údajů obecního webu snad největší napodobeninou řecké tajné zbraně. Vlastně se nejedná jen o sochu, ale jde i o svéráznou rozhlednu, byť se značně omezenou vyhlídkou. Vstup do koně je celkem logicky do zadku (což je víceméně běžná lidská vlastnost), vyhlídkovým místem jsou prázdné koňské oči, sice k vidění toho moc není, pokud nám nestačí, že se na hrad díváme poněkud z vyšší základny (asi 14m).
Trojský kůň je součástí stejnojmenné venkovní galerie, tedy spíše amfiteátru, kde se konají různá vystoupení v rámci kulturních programů u vyhledávané památky. Areál pod hradem s koněm slouží návštěvníkům od r. 1998, kromě koně tu najdeme repliky různých obléhacích strojů, ale i příležitostné výstavy děl s historickou tématikou.
A co říci závěrem? Že je za námi zase jeden super den!
Děkujeme zastupitelstvu obce za bezchybnou organizaci a účastníkům zájezdu za skvělou atmosféru!!! 
Alena Šverdíková

Výlet2

-- vloženo 21. 5. 2016


Dětské šibřinky

Akce v letošním roce jsme zahájili dětskými šibřinkami v neděli 31.1.2016.
O oblibě této akce svědčí velká účast a spousty krásných nápaditých masek.
Hudebně,soutěžně zábavnou show pro děti připravila agentura CHABI production s.r.o. s hosty z pohádek. Mezi děti zavítal kouzelník Ťululum a postavičky z Ledového království, sněhulák Olaf, princezny Anna a Elsa.
Děti strávily odpoledne soutěžením a tanečky, nechybělo ani vyhodnocení nejlepších masek.
Na závěr čekalo na děti losování tomboly, pod číslem každého losu se skrývalo překvapení pro malé i velké.

-- vloženo 17. 3. 2016


Sousedské setkání u stromečku

I když nás počasí napínalo až do poslední chvíle, sešli jsme se v sobotu 12. 12. 2015 v parku, abychom společně nasáli atmosféru nadcházejících vánočních svátků.

Po úvodním přivítání se nám u stromku předvedly nejodvážnější děti, které nám zahrály na flétničky a zarecitovaly básničky.

A protože se spousta z Vás letos ptala, kde je paní Zima?…zde je krátké vysvětlení.

Paní Zima se letos nemohla kvůli svým pracovním povinnostem zúčastnit. Loni tu byla velmi ráda, ale letos bohužel, musela pracovně do Moskvy. Poslala nám dopis, který vzápětí uvedu. Paní Zima nemá ani telefon, který dělá selfie, nemá ani internet a vlastně vůbec neholduje této moderní technice. Takže pokud jsme ji chtěli vidět, nezbylo nám nic jiného, než se za ní vypravit. A tady bych chtěla moc a moc poděkovat paní Lidce Polišenské, která jako naše fotografka bez hranic, se za ní do Moskvy vypravila a udělala pro nás nějakou tu fotečku.

Dopis od paní Zimy

Milí obyvatelé Třebětic,

jsem ráda, že Vás můžu zase po roce pozdravit, když už mi pracovní povinnosti nedovolí Vás vidět.

Vím, že to nemáte na tom světě Vy lidičky vůbec jednoduché, i když se snažíte si navzájem pomáhat. Proto velice oceňuji, že každý z Vás „děti“ se snažíte zvládat své povinnosti ve škole a snad i doma co nejlépe a vy „ dospěláci“ zase své povinnosti v práci a vůbec tam, kde je to potřeba.

Líbí se mi například, že tady v Třeběticích třídíte odpad, staráte se o okolí  a přírodu, která potřebuje každou volnou ruku, pořádáte krásné kulturní  a sportovní akce.

A že všechno nejde úplně a jednoduše samo? Takový je prostě život. Ne všechno se podaří na první pokus a občas Vám přicházejí do cesty i různé překážky. A jako správní lidé je dokážete překonat. Navíc, když se dostanete do nesprávné situace, se z toho ještě dokážete i poučit a vyhráváte tak důležité osobní zápasy.

Jistě existuje ještě spousta věcí, o kterých bych Vám mohla psát, ale to snad až příště…

Přeji Vám krásné a klidné vánoční svátky a jsem přesvědčená, že pod stromečkem najdete dárky, které Vám udělají velkou radost.

A co by udělalo na oplátku radost mně? Třeba jen to, že mi pošlete úplně malinkatý tichý pozdrav po první hvězdičce, kterou dnes večer na obloze uvidíte.

                                                                                         Vaše paní Zima

 

A pak už jsme vyčkali, za zvuku koled, ten správný čas ozdobit stromek, zapálit prskavky  a slavnostně stromeček rozsvítit. Vše se zdařilo, z čehož měly největší radost děti. Rádi jsme také viděli úsměv na tvářích dospělých.

                                                                                        Alena Šverdíková

 Paní Zima 1 Paní Zima 2

-- vloženo 12. 12. 2015


Prohlídka Květné zahrady

… a máme tady další kulturní zážitek letošního roku.

  1. 10. komentovanou prohlídku Květné zahrady v Kroměříži. Naší průvodkyní se stala samotná paní vedoucí odboru Národního centra zahradní kultury – Ing. Lenka Křesadlová, Ph.D. Jak všichni víme, první zářijový víkend loňského roku, byla zahrada znovu otevřena po téměř třech letech rekonstrukce, která stála bezmála čtvrt miliardy korun. Obnova měla zahradě vrátit podobu, jakou měla ve druhé polovině 17. století.

Sraz všech účastníků byl ve 14 hodin před vchodem do zahrady. Sešlo se nás celkem 29 dospělých a 15 dětí, takže jsme tvořili krásnou, velkou skupinu.

Úvod výkladu se opíral o historii panovnických rodů a majetků, dále pak o samotnou architekturu celé zahrady a také flóru. S paní Křesadlovou jsme absolvovali podrobnou prohlídku, která trvala téměř 3 hodiny. Po úvodním slovu vedly naše kroky do Holandské       a pak do Pomerančové zahrady. Z obou původních zahrad nezbylo nic a tak musely být založeny znovu. Byla to vlastně největší změna v raně barokní Květné zahradě. Procházet touto zahradou bylo jako procházet místnostmi, které se navzájem liší a překvapují. Tyto „místnosti“ od sebe oddělují stromové zdi. Ty jsou v Květné naprosto unikátní. Jsou totiž původní. Dále naše cesta pokračovala na Kolonádu a vyhlídku nad ní. Kolonáda je dlouhá 244 m a je zde 44 soch. Kromě mýtických postav jsou zde i historické osobnosti jako např.: Caesar, Augustus, Seneca apod. Uprostřed zahrady o rozloze 485 x 300 m stojí osmiboká rotunda s bohatou vnitřní štukovanou a freskovou výzdobou. Ve středu rotundy je zavěšeno Foucaultovo kyvadlo na lanku dlouhém 25 m. Svou dráhu zapisuje do jemného písku na kamenném stole. Kyvadlo zde instaloval profesor kroměřížského gymnázia František Nábělek na konci 19. století. Tyto záznamy do písku jsou potvrzením toho, že se Země otáčí. Atrakci, na kterou se těšily všechny děti, byly dvě bludiště. Jedno má čtvercový a druhé zase kruhový půdorys. Nádherný pohled skýtaly i nově zbudované Pstruží rybníky, Ptáčnice a Králičí vrch. Závěr patřil zmínce o financování celého projektu rekonstrukce a prohlídce obou skleníků na Čestném dvoře, který je při vstupu do zahrady.

S paní Křesadlovou jsme se jen neradi loučili, protože její výklad byl naprosto profesionální  a dostala se nám spousta informací a zajímavostí, které bychom při běžné prohlídce jen těžko slyšeli.

                                                                Alena Šverdíková

 IMG_20151003_141719IMG_20151003_142704

IMG_20151003_150720 IMG_20151003_152640

IMG_20151003_155428 IMG_20151003_154448

IMG_20151003_155350 IMG_20151003_160338

IMG_20151003_161510 IMG_20151003_162337

IMG_20151003_155657

-- vloženo 3. 10. 2015


Dětský den na Pančavě 27.6.2015

Letošní oslava dětského dne a zároveň vítání prázdnin se konalo 27. 06. 2015 v prostorách parku mezi kostelem a obecním úřadem a později na našim hřišti na Pančavě.

Program začal přesně v 15 hodin představením lanového centra, které se podařilo umístit mezi stromy právě v prostorách parku. Tyto aktivity nám velmi pěkně zpříjemnily část odpoledne. Lanové aktivity spadají do kategorie volnočasových aktivit, prověřují a rozvíjejí u dětí obratnost, sílu, vytrvalost, odvahu, koordinaci pohybů, motoriku, rozvíjí fyzickou kondici a rozvíjejí psychickou dispozici.

Jako další bod programu bylo předvedení psího spřežení. Akci připravilo o.s. Musher z Týna nad Bečvou. Jejich hlavní náplní je využití pracovních schopností saňových psů a poskytování tak zážitků ve spojení přátelství světa lidí a zvířat. Zaměřují se zejména na vytvoření vztahu ke zvířatům, prostředí a povědomí o sounáležitosti se světem. V současné době disponují šesti psi ve spřežení. Tento počet používají ve volné přírodě. V městské zástavbě a při ukázkových jízdách používají  4 až 5 psů dle ročního období. Jejich psi jsou cvičeni pro kontakt s dětmi  a ročně svezou velké množství malých i velkých osob. K jízdám požívají čtyřkolou káru nebo sáně  dle teplotních a povětrnostních podmínek. U nás to znamenalo, že bylo dětem i dospěllákům představeno toto psí spřežení v celé své kráse a dostalo se nám i poutavé přednášky, jejíž první část proběhla v parku u kostela. Samozřejmě se děti i dosytosti povozily v káře.

Nesmím opomenout poslední atrakci, kterou využili skoro všichni přítomní. A to bylo malování na obličej. Obě paní „malířky“ z  Tymy centra ze Všetul se prakticky nezastavily. Nejdříve, jak už to chodí, šly do toho všechny děti. A pak se odvázali i dospělí. Vzniklo kolem toho spousta veselých situací, na které budou zúčastnění jistě rádi vzpomínat.

Celá akce vyvrcholila občerstvením a opékáním špekáčků na Pančavě. I tam měly ještě děti možnost poslouchat další část z výkladu o psím spřežení. Celý program se nám moc líbil a chtěla bych touto cestou poděkovat obecnímu zastupitelstvu a TJ Sokol Třebětice za skvělou organizaci.

-- vloženo 27. 6. 2015


Obecní výlet 23.5.2015

Letos se již tradičně konal dne 23. 05. 2015 výlet pro děti, který zorganizovalo zastupitelstvo obce. Z různých návrhů nakonec zvítězila varianta trasy: Hrad Buchlov, Archeoskanzen Modrá      a expozice ryb – Živá voda Modrá.

Vyrazili jsme autobusem ráno v 8 hodin a za 50 minut jsme již vystupovali na parkovišti  u hradu Buchlov. V 9.15 hod. byla prohlídka pro první skupinu a v 9.30 hodin pak pro skupinu druhou. V obou případech šlo o prohlídky s výkladem a na děti čekala v místnostech hradu spousta překvapení. Setkali jsme se s čarodějnicí Bludimírou, mumií, upírem, čerty, kráskou a zvířetem, lidojedy apod.

Zhruba ve 12 hodin jsme se přesunuli autobusem do nedaleko vzdáleného expozičního areálu Živá voda v Modré. V tomto areálu se nachází např.:

  • expoziční nádrž o objemu 750 m s obsádkou
  • sladkovodní tunel pod úrovní hladiny
  • mokřadní biotopy včetně pestrých společenství živočichů a rostlin
  • trvalá výstava dotykových plastik ryb a vodních živočichů
  • projekce naučných filmů
  • výstava fotografií a obrazů

 

Prohlídka této expozice byla taktéž velmi pěkně komentovaná.

Po dobrém obědě jsme si ještě prohlédli již zmiňovaný Archeoskanzen.

Tento skanzen představuje ideální podobu slovanského opevněného sídliště – hradiska. Na ploše skanzenu se nachází různé funkční celky a areály, které na sebe plynule navazují. Viděli jsme tedy ukázku opevnění (Christův val), sruby (nadzemní obydlí s podlahou na úrovni terénu), zemnice (obydlí s výrazně zahloubenou podlahou – typické pro chudý lid), studnu, kleť (zastřešená stavba s podlahou nad úrovní terénu a se stěnami z proutí. Plnila funkci hospodářského objektu, seníku a spižírny), zásobní jáma (obilnice), atd.

Sice nám počasí moc nepřálo, občas bylo zapotřebí i pláštěnky, ale to nás vůbec neodradilo si výlet naplno užít.

Domů jsme se vrátili kolem 17 hodiny spokojení a plní nových zážitků.

Děkujeme moc obecnímu zastupitelstvu a hlavně paní Martině Poláškové za vzornou organizaci.

 výlet4 v6

v4 výlet3 v5  výlet1 v3

v2 v1výlet 2

-- vloženo 23. 5. 2015


Vernisáž

To je slovo francouzského původu a znamená původně natírání, lakování, ale také slavnostní otevření výstavy. Dneska se slovo vernisáž hodně rozšířilo, stejně tak jako slovo „křest“ pro představení nové knihy nebo CD. Vernisáží se dnes rozumí dokonce i otevření nové budovy nebo obchodu. Tolik tedy k úvodu a původu slova…

I u nás se podařilo takovou vernisáž zorganizovat. Celá akce proběhla k příležitosti uvítání jara – 21. března. Měli jsme možnost shlédnout fotografie amatérských fotografů z Třebětic. Po úvodním slovu přišlo na řadu taneční vystoupení mladého páru Lenky Skutkové a Daniela Polišenského z tanečního klubu Gradace v Kroměříži, kteří se nám předvedli třemi tanci (waltz, cha cha, jive). Prvním hostem, který se bohužel z pracovních důvodů nemohl osobně zúčastnit, byl pan Petr Pělucha. Dnes již profesionální svatební fotograf. Díky technice jsme se s ním ale spojili a podívali se na zdravici, kterou pro nás natočil. A protože jsme se snažili být i u nás světoví, přivítali jsme i druhého hosta. Pana fotografa s velkým F, pana Jana Saudka. Pan “Saudek” (v podání Rosti) se stal gestorem výstavy a slavnostně se ujal přestřižení pásky. Po té se nám osobně představili vystavovatelé fotografií (Kateřina Stískalová, Ludmila Polišenská, Milan Jonák, Roman Tupý, Vladimír Tupý). Ve svých krátkých proslovech nám prozradili, jak přišli k lásce k fotografování a zároveň nám představili svoji tvorbu. Závěrečná část vernisáže patřila samotné prohlídce fotografií a byla zde i možnost si některou z fotek zakoupit. Jako památku na tento pěkný den. K tomu všemu, aby byly prožitky co největší, bylo možno něco zakousnout z bohatě prostřeného švédského stolu.

Nálada na vernisáži byla výborná a účast obyvatel vysoká (104).

IMG_3655 10580796_10206312854889022_4093687901472244267_oDSC_1563 DSC_1668DSC_1653_1

 

DSC_1582 DSC_1591

IMG_3726 IMG_3739 DSC_1734 DSC_1601

IMG_3792 DSC_1580_1

Pelucha Zacatek

 

-- vloženo 27. 3. 2015


Zatmění Slunce u nás v Třeběticích 20. 3. 2015

V dopoledních pátečních hodinách 20. března 2015 se nad územím České republiky odehralo velmi výrazné částečné zatmění Slunce. Měsíc při něm zakryl asi tři čtvrtiny průměru slunečního disku. Při zatmění bylo možné vyhledat na nebi i planetu Venuši. Zatmění bylo největší nad naším územím až do roku 2026 a zároveň poslední u nás viditelné v tomto desetiletí. Mnoho českých hvězdáren a astronomických spolků připravalo mimořádná pozorování úkazu. 20. března také nastala jarní rovnodennost, a to ve 23 hodin 44 minut, začalo astronomické jaro. 

 

A takto to vypadalo přímo u nás! Foto zhotovila Lidka Polišenská.

 

IMG_3503ll

-- vloženo 20. 3. 2015


Dětské šibřinky 2015

Dne 1. 3. 2015 se konaly v naší obci dětské šibřinky. Zábavný program pro děti začal v 15 hod. v místní Sokolovně. Vždy se organizátoři snaží, aby byl program pro děti zábavný a originální. Takže letos vsadili na vystoupení Pavla Nováka se skupinou Family. Neobyčejná show plná písniček a zábavného vyprávění, byla v průběhu zpestřena kvízy a soutěžemi. Dále pak přišly na řadu hry, hádanky. Jak pro děti, tak i pro dospělé. Děti si při hudbě zatančily a vydováděly se. Každá soutěž byla po zásluze odměněna sladkostí i malým dárkem. Děti se i letos zúčastnily v hojném počtu a byly převlečeny do krásných kostýmů. Pěkně se nám pak ukázaly při promenádě. Na závěr programu nechyběla autogramiáda Pavla Nováka a rozdávání drobných upomínkových předmětů.

Celá akce se pořadatelům moc povedla.

-- vloženo 17. 3. 2015


Vítání paní Zimy

Jednou mi Jenda povídal,
že tu chvíli poseděl.
Po čase už zase musel dál,
aby ze světa víc uviděl.

Usedám tedy místo Jendy,
abych byla blíže lidem,
potkám holky, kluky, tety a strejdy
prostě, rozdám radost Vám všem.

…. a nastal zimní čas.

Jmenuji se Barbora Zimová. Kořeny naší početné rodiny sahají hluboko do minulosti. Původně pocházíme z daleké Antarktidy. Zde moje praprapraprababička a prapraprapradědeček založili početnou rodinu. Postupem času jak děti vyrůstaly, se rozletěly do celého světa. Proto se nyní prakticky vyskytujeme všude. I tam, kde by nás nikdo nečekal. No a my tady představujeme tu českou odnož. O tom, že i tady jsme rozvětvená rodinka, svědčí náš rodokmen.

Moje maminka se jmenuje Eva Zimová a můj tatínek Silvestr Zima. Moje bratrance (Mráze, Mrazíka, Rampoucha) a sestřenice (Jinovatku, Námrazu, Vánici, Vločku a Kalamitu) jistě také všichni dobře znáte. I když se tu během zimního období všichni vystřídáme, nemějte nám to lidičky za zlé.                             Máme Vás rádi!

Paní Zima oblékla si bílý šat,                                        

sluší jí to, co si budem povídat.

Sedla si sem na lavičku,

prý je to jen na chviličku.

 

Ona čeká na ženicha,

který za ní kvapem spěchá.

A kdo to asi může být?

Už to máme! Je to tak!        

Ženich bude SNĚHULÁK!

IMG_9423

IMG_9486

IMG_9481

IMG_9420

IMG_9507

IMG_9497

IMG_9474

IMG_9416

IMG_9529

IMG_9418

IMG_9454

IMG_9414

IMG_9413

IMG_9411

IMG_9410

IMG_9406

-- vloženo 21. 12. 2014


Mikuláš 2014

I k našim dětem zavítal v prosinci Mikuláš…

DSCN7743

DSCN7748

DSCN7766

DSCN7771

DSCN7775

DSCN7812

DSCN7816

DSCN7822

DSCN7828

DSCN7833

DSCN7835

DSCN78262

-- vloženo 6. 12. 2014


Do naší obce zavítal Jan Podzim

Na světě jsem již odedávna. A teď jsem se rozhodl, že osobně navštívím i Vás. Zdržím se ještě nějakou dobu, než mě vystřídá paní ZIMA.

Jen bych Vás chtěl poprosit, abyste o mě trochu pečovali a zbytečně mě neničili. Neboť kdo za mnou se špatným úmyslem přijde, se zlou se potáže. Dokáži být milý, vlídný, teplý, občas větrný. Ale když mě lidé zlobí, jsem studený, deštivý, hodně větrný a nemám s nikým slitování.

                                                     JE TO LIDIČKY NA VÁS!

                                                                                 S úctou Váš Jan

20141025_111720

20141025_111658

20141025_111745

-- vloženo 9. 10. 2014


Loučení s prázdninami na Pančavě

 

Uteklo to jako voda….snad rychleji, než kdykoli před tím – říkají si všechny děti.
Zábavné odpoledne, které se uskutečnilo na počest ukončení prázdnin v sobotu 30. 8. 2014 na Pančavě, si přišli užít malí i velcí. Vše začalo v 15 hod. již tradičním fotbálkem “mladých proti starým” s výhrou “starých pánů” 3:2.

Po tomto utkání jsme mohli shlédnout ukázku práce dobrovolných hasičů ze Zahnašovic a také práci malých hasičů z Ludslavic. Vystoupení se tak líbilo, že někteří rodiče dobrovolně nastoupili na startovní čáru, aby si to celé zkusili na vlastní kůži. A jejich exhibice sklidila zasloužený potlesk.

Poté přišlo na řadu občerstvení točené, grilované i opékané. A děti se nám rozběhly po celém hřišti. Některé využily dětského koutku s novým kolotočem, jiné si zase hrály s míčem. Velkým zpestřením pro děti byly svítící kroužky, které si mohly na hřišti zakoupit. A protože jsou děti velmi kreativní a nápadité, vytvořily si z kroužků např. brýle, tykadla, ozdoby na krk apod. Tím pádem stezka odvahy, která se konala až po setmění, byla dětmi dokonale osvětlena. Nic méně i tak v nich byla malá dušička.

 DSCN6599

DSCN6598

 DSCN6601

    DSCN6604

DSCN6667                                                                                                                                    DSCN6673

    DSCN6675

DSCN6676

DSCN6682

DSCN6703 

DSCN6760

DSCN6793

DSCN6759            

 DSCN6807

DSCN6822

DSCN6824

-- vloženo 30. 8. 2014


Dětský den na Pančavě

Krásné slunečné odpoledne v pátek 13. června nebylo vůbec pro naše děti z Třebětic a Alexovic nešťastné. Obecní úřad ve spolupráci  s TJ Sokol uspořádal pro děti zábavné odpoledne plné her a atraktivního programu.

Program pro děti začal v 15 hodin různými soutěžemi. Od 16 hodin jsme měli možnost shlédnout ukázku výcviku psů z kynologického klubu Vlkoš u Přerova. Ukázky byly z rekreačního a záchranářského výcviku. Představení nám předvedlo osm psovodů s různými plemeny psů. Vše bylo moc zajímavé a děti se dobře bavily. Hned po ukončení celého vystoupení děti doslova oblehly všechny psí miláčky a za dohledu jejich páníčků a paniček s nimi strávily ještě pár chvil.

K již tradiční atrakci, která nikdy nechybí na žádném dětském odpoledni, je bezesporu skákací hrad. Děti si ho i tentokrát dostatečně užily. 🙂

K dobré pohodě určitě patří i dobré jídlo a pití. A tak musím vzpomenout, že pro naše děti bylo k mání pití, sladkosti    a špekáčky. Každá příprava špekáčku na ohni byla originálním receptem samotného dítěte. Pro nás dospěláky pak byly připraveny kuřecí a vepřové dobroty na grilu. Na závěr večera jsme se také moc těšili. Když se totiž setmělo, mohl konečně propuknout poslední bod programu – ohnivá show. Skupina Phoenix Fireshow, která je známá svými extrémními nástroji a agresivním stylem práce s ohněm, nám předvedla skvělé vystoupení. Pocházejí z Hulína, a co se týče jejího repertoáru, tak lze vidět oheň, pyrotechniku, světla a jiskry. Vše je doprovázeno stylovou hudbou. Celá akce se myslím líbila. Děti odcházely domů unavené, ale spokojené, a my dospělí jsme konečně pochopili, že se dětem ty vysněné prázdniny opravdu blíží.

IMG_5932   IMG_5936

 

IMG_5966   IMG_6103

 

IMG_6020   IMG_6110

 

IMG_5935   IMG_6112

 

IMG_6137   IMG_6171

 

IMG_6152   IMG_6161

 

IMG_6288   IMG_6347

 

-- vloženo 13. 6. 2014


Výlet do Brna

   Tak jako každoročně, tak i letos v květnu, uspořádala naše obec výlet pro děti. Jako cílová stanice byla vybrána moravská metropole Brno.

Vyjeli jsme již v 7:30 hodin od budovy obecního úřadu. Zhruba po hodinové cestě jsme přijeli k brněnské přehradě, kde nás čekala výletní loď s typickým názvem BRNO. Během plavby po přehradě jsme měli možnost sledovat krásy okolní přírody. Cestu lodí nám zpestřil projíždějící policejní člun, který způsobil větší vlny, což se líbilo obzvláště dětem. Na jedné z lodních zastávek jsme vystoupili a krátkou procházkou jsme vystoupali až k hradu Veveří. Zde byl po celý den bohatý kulturní program. Například skupina scénického šermu, světový velmistr v žonglování, středověká diskotéka, soutěž ve vaření guláše a soutěže pro děti. Kromě toho nás také čekala komentovaná prohlídka hradu a pro zájemce zde byla ještě možnost shlédnout výstavu kostýmů, které se používaly při natáčení pohádky pro děti  – ARABELA.

V areálu hradu jsme se pak ještě občerstvili a dětem koupili nezbytné věci. 🙂 Ve 14 hodin byl na parkovišti pod hradem přistaven autobus, abychom mohli pokračovat dále. Během krátké doby jsme se přemístili do Hvězdárny a planetária v Brně. Program, který jsme měli možnost shlédnout, se dělil na dvě části. Jedna část byla věnována mladším dětem a ta druhá starším dětem. V podstatě šlo o programy s podobnou tématikou. Děti se měly seznámit s tématikou vesmíru a dalšími skutečnostmi s tím spojenými. Hvězdárna a planetárium je moderně zařízená budova. Najdete zde: Digitárium, což je krásný, velký sál, který Vás ohromí a pohltí obrazem a zvukem. Série speciálních projektů v kombinaci s desítkami počítačů dokáží vykouzlit na projekční ploše o průměru 17m překvapivě věrný model vesmíru, Exploratorium – sál, kde se seznámíte s moderním pohledem na nejbližší okolí naší planety, Astronomickou pozorovatelnu – můžeme zde na vlastní oči spatřit sluneční skvrny, krátery na Měsíci, Saturnův prstenec, Jupiterovy bouře apod. Dále pak ještě Malé planetárium, pozorovací terasu a vstupní halu s malým astronomickým obchůdkem.

Příjemně unaveni z celého dne a potěšeni, že organizátorům vyšlo počasí, jsme se všichni vraceli do svých domečků    v rodných Třeběticích a Alexovicích.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

20140531_121153

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

20140531_105153

20140531_104730

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

20140531_160827

 

-- vloženo 10. 5. 2014


Návštěva Loštic a okolí.

V jednu krásnou jarní sobotu, jsme se s přáteli domluvili, že zkusíme podniknout výlet za krásami naší vlasti. Cíl byl předem určen. A to návštěva zámku v Náměšti na Hané a pak také návštěva nedalekých Loštic. Cesta do Náměště na Hané trvala zhruba hodinku. Po domluvě s velmi příjemnou paní kastelánkou jsme mohli navštívit tento zámek mimořádně, právě 29. 3. 2014, neboť právě sezona na prohlídku hradů a zámků začíná až 1. dubna. Prohlídka měla tři trasy – A, B, C. My jsme si zvolili trasu B, která trvala hodinu. Sice nebylo na zámku vše nachystáno a dokrášleno tak, jak jsme zvyklí, ale i tak na nás působil velmi mile. Místnosti zámku jsou tvořeny, až na dvě výjimky, malými místnostmi. Zámek se proslavil jednak jako místo, kde se točily scény filmu Kameňák 1. Nebo také zapůjčením míšeňského porcelánu pro film Amadeus. Asi jsme se paní kastelánce líbili, protože nám dovolila shlédnout právě probíhající restaurování krásného, velkého, historického kočáru. Poté pokračovala naše cesta dál, do půlhodinky vzdálených Loštic.

Poněvadž není možné se kvůli přísným hygienickým pravidlům podívat přímo do výroby tvarůžků, museli jsme se spokojit pouze s prohlídkou muzea tvarůžků. Velmi vtipně zpracované instruktážní video o historii tvarůžků a možnost se podívat na původní zařízení pro výrobu nás úplně navnadilo, abychom navštívili nedalekou restauraci a přímo ochutnali tento tvarohový zázrak. I ti, co říkali, NIKDY – přece jen ochutnali. Po výborném obědě bylo dále možno koupit produkty v podnikové prodejně, umístěné přímo na náměstí. A ještě jedno překvapení na závěr. “Tvarůžková cukrárna”, která je vzdálena 150m od podnikové prodejny. Samozřejmě jsme nemohli tento objekt minout bez povšimnutí. Sortiment byl obdivuhodný. Kromě sladkých dezertů, tu opravdu byly tvarůžkové “sladkosti”. Např.: tvarůžkové dortíčky, šátečky, tvarůžkové věnečky, štrúdl a lokše. Takže nezbývalo nic jiného, než jak říká Hanák “koštovat a koštovat”. Přijemné posezení před cukrárnou dokreslovalo teplé a slunečné počasí a bezva nálada všech účastníků.

 

20140329_115452

 20140329_093850

-- vloženo 29. 3. 2014