Oznámení o době a místě konání II. kola volby prezidenta
  Oznamujeme, že II. kolo volby prezidenta ČR se uskuteční v pátek 27. 1. 2023 od 14.°° - 2
-- vloženo 25. 1. 2023
Nabídka palivového dříví
LETÁK - zima 2023 1.str
-- vloženo 23. 1. 2023
Výsledky volby prezidenta v naší obci
Výsledky voleb - opis Výsledky volby prezidenta
-- vloženo 14. 1. 2023
Pozvánka T. J. Sokol na Pletený bál
2023 Pletený bál POZOR ZMĚNA!!! Prodej lístků je přesunut na sobotu 14. 1. 2023 v 18 hod. v klubovn
-- vloženo 10. 1. 2023
Oznámení o dokončení katastr. operátu a jeho vyložení k veř. nahlédnutí
Oznámení o dokončení obnovy kat. operátu
-- vloženo 9. 1. 2023
Nový web Rodičovská linka
Linka bezpečí zřídila novou bezplatnou poradenskou linku: www.rodicovskalinka.cz Rodičovská linka
-- vloženo 7. 10. 2022
Možnost odběru ornice
V souvislosti s výstavou dálnice D 49 bychom Vás chtěli upozornit na možnost odběru ornice
-- vloženo 1. 7. 2022
Geodetická měření v obci
Geodetická měření
-- vloženo 15. 3. 2022
Pojízdné prodejny v obci
Toma, spol s r.o. Topolná - prodej pekařských, cukrářských výrobků, studená kuchyně: pondělí 11.30
-- vloženo 21. 2. 2022

Obecní výlet 2017

Letošní „turistickou“ sezonu jsme zahájili společným obecným výletem. Ten se konal 27. 5. 2017. Slunce nám již brzo ráno oznámilo, že s ním můžeme počítat. A tak nám vlastně nic nebránilo užít si celý den.

A kam jsme se vlastně jeli podívat? Do magického Světa techniky. Jedná se o celý objekt bývalých Vítkovických železáren.

Svět se dělí na:  a) Velký Svět techniky

                             b) Malý Svět techniky – známý pod názvem U6

A protože byl výlet zaměřen na naše děti, zvolili jsme variantu b).

Jedinečná výstava je umístěná v budově bývalé VI. energetické ústředny v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě. Odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po současnost. Viděli jsme zde celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a techniky nejen v České republice, ale i v celém světě.

Výstava Malý svět techniky U6 je členěna do osmi tematických expozic inspirovaných názvy knih francouzského spisovatele Julese Verna. Např.:

Cesta do středu země je první částí expozice. V uvítacím videu nás do tématiky zasvětil Jules Verne jako průvodce výstavou. Oblast je zaměřena na vývoj od prvotní manuální práce až po vynález parního stroje a jeho použití v průmyslu.

Tajemství ocelového města, druhá část výstavy, nás seznámila s průmyslovou historií Moravskoslezského kraje. Poznali jsme výrobu surového železa, jeho přerod v ocel. Dozvěděli jsme se co je to pudlování a jak byli dělníci v pecích za práci placeni. Děti si mohly odzkoušet, jaká to byla dřina.

Cesta kolem světa za 80 dní, je třetí částí výstavy.  Podala nám zajímavé informace o vývoji železniční dopravy, přesněji budování železniční sítě v České republice. V závěru jsme  nahlédli do železniční zastávky Nová Role se stanovištěm výpravčího a vyzkoušeli si přehazování výhybek, telegraf   a Morseovu abecedu.

Robur dobyvatel, čtvrtá část výstavy je věnována výrobě elektřiny. Měli jsme možnost pochopit principy výroby elektrického proudu. Do celého procesu výroby elektřiny jsme se  aktivně zapojili. Vyráběli jsme si ji totiž každý sám svým vlastním pohybem při jízdě na rotopedu. Zde jsme si uvědomili, že elektřina nevzniká jen zmáčknutím vypínače v obýváku. Nasedli jsme na rotoped, opřeli se do pedálů a roztočili kola, jako bychom roztočili turbínu v elektrárně a spustili tak celý proces výroby elektrické energie. Při jízdě na rotopedu jsme sledovali na srozumitelné grafice před sebou, jak se díky pohybu šíří elektrická energie z elektrárny přes trafostanici a dráty až do rádia v rodinném domě. Všechno bylo přitom vymyšleno jako závod. Soutěžili spolu celkem tři výrobci elektřiny. Každý z nich přitom reprezentoval jiný typ elektrárny. Jeden jadernou, druhý vodní a třetí tepelnou. Trasy každého závodníka byly od sebe barevně odlišeny. Takže jsme při jízdě sledovali, kdo šlape rychleji a komu se nejlépe daří dovádět elektřinu až do rádia. Tomu nejrychlejšímu pak jako odměnu zahrálo rádio písničku, kterou si sám zvolil.

Pán světa, pátá část výstavy, pojednává o spalovacích motorech, palivech a dopravních prostředcích. Byl nám k dispozici moto trenažér Honda nebo auto trenažér Škoda Fabia. V sekci jsme také viděli ukázky aut značky Škoda nebo kabina autobusu Karosa B 932.

Ze Země na Měsíc, závěrečná část expozice v prvním patře mapuje oblast letectví a kosmonautiky se zaměřením na českou stopu ve vesmíru. Dětem se moc líbil alegorický model přistávacího modulu Vostok 1. Spojení s ním se pokoušely navázat v ruském jazyce J Konečné části expozice vévodila ponorka Nautilus kapitána Nema.

Plující město, sedmá část výstavy se nacházela v přízemním podlaží vodní plochou. K vidění byla vodní kola, turbíny apod.

Zmatek nad zmatek, poslední část interaktivní expozice se věnovala akustice a vlnění. K vidění byl frekvenční tunel, místnost s historickou záznamovou technikou nebo akustický tunel.

Celá akce se nám moc líbila a děkujeme tímto vedení obce za jejich nápad a realizaci.

Chtěla bych všem velkým i malým popřát krásnou dovolenou, krásné prázdniny a spoustu zážitků. Těším se, že v tomto „cestování a poznávání“ budete pokračovat. A že po prázdninách se dočteme, kam všude jste se rozprchli.

                                                                            Alena Šverdíková

 

-- vloženo 27. 5. 2017


« |-- zpět na aktuality -- | »