Sokolské Brno

-- vloženo 27. 5. 2022
Historické dny v Kurovicích

-- vloženo 25. 5. 2022
Nabídka brigády – práce plavčíka
Nabídka brigády - práce plavčíka
-- vloženo 17. 5. 2022
Obecní zájezd
2022 Zájezd Hradec nad Moravicí, Ostrava 2022 Zájezd Hradec nad Moravicí, Ostrava - podrobné inform
-- vloženo 12. 5. 2022
Kotlíkové dotace pro r. 2022 NOVĚ
2022 Kotlíkové dotace NOVĚ web
-- vloženo 11. 5. 2022
Informace FÚ k platbě daně z nemovitých věcí
Informace Finančního úřadu k dani z nemovitých věcí najdete zde  
-- vloženo 27. 4. 2022
Geodetická měření v obci
Geodetická měření
-- vloženo 15. 3. 2022
Pomoc Ukrajině
Aby byla pomoc účinná a cílená je potřeba  postupovat organizovaně, nejlépe přes respektované o
-- vloženo 4. 3. 2022
Pojízdné prodejny v obci
Toma, spol s r.o. Topolná - prodej pekařských, cukrářských výrobků, studená kuchyně: pondělí 11.30
-- vloženo 21. 2. 2022

Oslava 100. výročí vzniku Československa

V neděli 28. října 2018 uplynulo 100 let od založení samostatného Československa. Tento svátek je náš největší a neměl by být nikdy opomenut. Po celém Česku probíhaly velkolepé oslavy. Pozadu jsme nezůstali ani u nás.

Nedělní program začal mší svatou v našem kostele sv. Vendelína. Po skončení mše jsme se všichni odebrali před kostel, kde kaplan Stanislav Trčka požehnal náš nový obecní prapor, což byla jedinečná příležitost představit tento skvost veřejnosti. Také byla požehnána nová lípa.

Nevlídné počasí neodradilo naše věrné občany, kteří se za doprovodu živé hudby seřadili do slavnostního průvodu a symbolicky došli až k pomníku padlých z I. světové války. Aktu kladení věnců se tentokrát velmi pěkně zhostili naši náctiletí Sokoli (Kamil Zapletal ml., Jakub Vašica, Dominik Pělucha, a Petr Roubalík). Hlavní projev přednesla paní senátorka Mgr. Šárka Jelínková, která přijala pozvání a pan starosta obce Čestmír Stratil. Ve svých projevech oba vyzvedli respekt a důležitost první Československé republiky v době po I. světové válce. Po projevech dostaly slovo naše školačky (Markéta Polášková, Kateřina Chytilová, Tamara Janečková, Zuzana Macurková, Martina Macurková a Simona Šlapáková), které se nám předvedly s pásmem krátkých básní. Poté už následoval samotný akt sázení lípy. Tato krásná česká lípa nazývána také „stromem republiky“ obohatila i náš park. Je to strom, o kterém se ví, že jeho věk dosahuje 400 let. Pro zajímavost – nejvíce lip se vysadilo v říjnu 1919 k prvnímu výročí vzniku republiky. Následovaly další – při desátém výročí v roce 1928 a poté při padesátém výročí v roce 1968. Vysadili jsme tedy i my nový jubilejní strom, jež ponese poselství naší národní historie. Po symbolickém zasazení stromu, které provedl pan starosta Stratil, paní místostarostka Polášková a paní senátorka Jelínková, se ujali úkolu i ostatní členové obecního zastupitelstva. Možnost jsme dali i našim občanům.

A protože naše obecní knihovna vyhlásila soutěž“ Jak se žilo před 100 lety v Československé republice“, ocenila paní Pěluchová naše soutěžící: Zuzku Macurkovou, Martinku Macurkovou, Simonku Šlapákovou a Romanku Šlapákovou, Tamču Janečkovou a Tobiáše Janečku. Za dospělé pak paní Mirku Barotovou. Jejich díla můžete shlédnout na nástěnce za okny obecního úřadu.

Po skončení celé slavnostní akce starosta obce pozval všechny přítomné na malé občerstvení. Jako milou vzpomínku na památný den si každý mohl odnést perníkové srdce v barvách státní vlajky .

                                             Alena Šverdíková

-- vloženo 28. 10. 2018


« |-- zpět na aktuality -- | »