Výlet za poznáním
Letošní říjnové dny volna jsme si zpestřili jednodenním výletem do Prahy. Na programu byla návštěva dvou památek. A to: Tyršova domu a kostela sv. Cyrila a Metoděje.
Vyrazili jsme brzy ráno vlakem. Cesta nám uběhla velmi rychle a v 9 hodin už nás vítala naše stověžatá Praha. V 10 hodin jsme měli domluvenou prohlídku Tyršova domu na Malé straně. Prováděl nás jeden ze zaměstnanců České obce sokolské. Pan průvodce měl připravený velmi pěkný výklad o historii a současnosti této rozsáhlé stavby. Provedl nás různými sály, nádvořím a ukázal nám tělocvičnu i tamní bazén. Třešničkou na dortu byla možnost vylézt si na střechu Tyršova domu (kde výklad pokračoval) a rozhlédnout se po širokém okolí.
Další zastávkou a ohlédnutím za historií byla návštěva kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici s odborným výkladem a shlédnutím 20ti minutového vzpomínkového filmu.
„ Nevzdáme se. Nikdy. Jsme Češi. “
To byla poslední slova parašutistů, která zazněla z krypty českého pravoslavného katedrálního chrámu sv. Cyrila a Metoděje, kde se bránilo 7 československých parašutistů západní armády proti 700 německým vojákům 18. června 1942. K boji v Resslově ulici došlo proto, že rtm. Jan Kubiš a Jozef Gabčík splnili vojenský úkol naší exilové vlády v Londýně. Dne 27. 5. 1942 v kobyliské zatáčce v Praze 8 zaútočili na Reinharda Heydricha. Jejich vojenská operace Antropoid byla úspěšná. Heydrich po zranění dne 4. června zemřel. Jeho úkolem zde bylo totiž vyřešení “české otázky”, likvidace dvou třetin našeho obyvatelstva, dále celkové řešení “židovské otázky” a realizace dalších hrůzných činů Třetí říše.
Po sametové revoluci z iniciativy Pravoslavné církve vznikl Národní památník hrdinů heydrichiády-místo smíření a zpřístupněn byl dne 28. září 1995 veřejnosti.
Výlet se celé skupině (11 dospěláků a 12 dětí) moc líbil, počasí vyšlo na jedničku. Děkujeme bratrovi Kamilovi, že přišel s tímto nápadem a že se ho zároveň podařilo i uskutečnit.
Alena Šverdíková
-- vloženo 27. 10. 2016
« starší |-- zpět na aktuality -- | novější »